Dlaczego robotyzacja jest przyszłością w przemyśle produkcyjnym

Robotyzacja znalazła swoje miejsce w wielu różnych obszarach produkcji. Roboty wykonują zadania takie jak montaż, spawanie, przenoszenie surowców, pakowanie produktów itp. Nieunikniony proces powoli się rozwija — producenci wykorzystują roboty do rosnącej liczby zastosowań.

Coraz więcej firm zadaje sobie pytania, czy skorzystaliby na automatyzacji i szukają na nie odpowiedzi. Czy roboty są zbyt drogie dla naszego biznesu? Czy nasza firma jest zbyt mała, aby korzystać z robotyki? Czy roboty są trudne do zaprogramowania i obsługi? Czy robotyka będzie kosztować ludzi ich pracę? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Robotyka oszczędza pieniądze i czas

Roboty po raz pierwszy zaczęły być wykorzystywane w przemyśle na początku lat 60-tych. Od tego czasu przeszły długą drogę. Obecnie roboty mogą być instalowane w krótszym czasie i za mniejszą cenę niż w poprzednich dekadach. Wzrost sprzedaży spowodował drastyczny spadek cen. Wbudowane najnowocześniejsze udogodnienia, roboty posiadają udoskonalenia jakości i regulowane normy bezpieczeństwa, które przekładają się na oszczędności kosztów pracy i nieplanowanych przestojów. Roboty mogą również pracować w trybie 24/7, zwiększając produkcję i minimalizując czas przestoju.

Roboty są skalowalne

Roboty są używane w środowiskach o dużej produkcji, o dużym natężeniu ruchu, a także mogą być wykorzystywane w rozwijających się przedsiębiorstwach. Nowoczesne roboty mogą być wykorzystywane w środowiskach produkcyjnych o małej i średniej skali produkcji. Dzięki najnowszym osiągnięciom można je szybko zaprogramować i skonfigurować do nowych zadań. Są budowana na mobilnych platformach, bez wysiłku można je przesuwać i zestawiać w ciągi produkcyjne.

Roboty są łatwe do zaprogramowania

Nie trzeba już uczyć się skomplikowanych języków programowania, aby uczyć roboty. Nowoczesne roboty mogą być nauczane dwoma prostymi metodami. Pierwsza metoda, programowanie offline, pozwala użytkownikowi modelować kompletną komórkę lub obszar roboczy i opracowywać sekwencję ruchów dla danego zadania. Zaletą takiej metody jest znaczna redukcja czasu spędzonego z robotami. Przygotowanie programu offline pozwala bowiem na symulację stworzonej sekwencji oraz wykluczenie ewentualnych kolizji. Wadą takiego rozwiązania jest jeszcze wysoka cena programów symulacyjnych.

Druga metoda online polega na bezpośrednim wprowadzaniu programu poprzez panel robota. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady. Dużym plusem metody online jest brak konieczności posiadania dodatkowego oprogramowania, które przeważnie dość sporo kosztuje. Programista lub inżynier po prostu prowadzi robota przez sekwencję kroków. Po dokładnym dostrojeniu, instrukcje są zapisywane. Robot przechodzi przez program powoli, aby sprawdzić, czy nie ma kolizji z obiektami lub ludźmi. Po wielu udanych próbach robot jest w stanie pracować z pełną prędkością.

Robotyka może zwiększyć ilość miejsc pracy

Wielu producentów musiało przeniosło swoje fabryki za granicę do państw, gdzie jest tania siła robocza. Robotyzacja pozwala teraz konkurować producentom, tworząc więcej miejsc pracy w robotyce i dziedzinach pokrewnych.

Programowanie, inżynieria, projektowanie efektów końcowych, operatorzy, analitycy danych, produkcja robotów i integracja systemów są potrzebne. Ludzie są potrzebni do pomocy w serwisowaniu maszyn. Roboty pozwalają producentom obniżać koszty i sprowadzać miejsca pracy z powrotem do krajów rodzimych, co przekłada się na większą liczbę miejsc pracy dla pracowników z tych krajów. Roboty chronią również pracowników przed koniecznością wykonywania powtarzających się, prozaicznych i niebezpiecznych zadań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich wydajność.

Robotyzacja oferuje producentom coraz większe możliwości oszczędzania na kosztach, zwiększania produkcji i zachowania konkurencyjności. Zwrot z inwestycji może być równy wzrostowi, który nie tylko zwiększa zyski, ale tworzy miejsca pracy dla społeczności i oszczędności dla klientów.

Post Tagged with
Comments are closed.